Śląsk na co dzień- spotkanie 6

„ŚLĄSK NA CO DZIEŃ, ŚLĄSK OD ŚWIĘTA” SPOTKANIE 6

Już po raz szósty w tym roku szkolnym uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach w Muzeum w Zamku Piastowskim w Gliwicach. W środę 21 lutego 2018 klasy 4aP i 5aP wzięły udział w spotkaniu pod tytułem „Babsko robota- czyli czym zajmowały się na Śląsku kobiety”. Sporą porcję informacji o zajęciach kobiet zaprezentowała nam pani Sonia Ogaza-Pietrończuk- historyk i edukator. Okazuje się, że w latach 30-tych XIX wieku kobiety na Górnym Śląsku realizowały się głównie z zapożyczonym od Niemców powiedzeniem 3 razy „K” to znaczy: kościół, kuchnia, kinder (dzieci). Oprócz tego niektóre bardzo ciężko pracowały w polu, cegielni, kopalni czy w hucie. Każda Ślązaczka posiadała umiejętności krawieckie uzyskane w domu czy w szkole. Ciekawym zajęciem było malowanie fortuchów farbami olejnymi lub akrylowymi. W każdej wsi tworzono swoje własne wzory kwiatowe. Bardzo poważanym zawodem było bycie „szwesterą” czyli pielęgniarką.
Zadanie praktyczne jakie mieli do wykonania uczniowie stanowiło przekalkowanie a następnie pomalowanie wzoru z makatki, którą umieszczano na ścianie w kuchni.