Smartfon jako narzędzie komunikacji

Umiejętność komunikowania się jest niezwykle istotnym elementem rozwoju dziecka.
Jest procesem służącym przekazywaniu informacji i polega na wymianie werbalnych i niewerbalnych komunikatów służących wymianie myśli, poglądów oraz zaspokojeniu własnych potrzeb.. Niestety, nie wszystkie dzieci posiadają umiejętność komunikowania się, dlatego też bardzo ważne jest znalezienie alternatywnych sposobów porozumiewania się, które pozwolą dziecku poczuć się w pełni rozumianym i akceptowanym.
W naszej szkole wykorzystujemy wiele metod komunikacji pozawerbalnej z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi.
Jednym ze sposobów rozwijania umiejętności komunikacji jest wykorzystanie zdjęć z życia ucznia i zapisanie ich w smartfonie.
Zdjęcia przedstawiają codzienne sytuacje, są znane dziecku i są przez niego rozumiane.
Galeria zdjęć tworzona jest wspólnie z rodzicami i dostosowana do potrzeb komunikacyjnych każdego dziecka.
Smartfon służy tylko do komunikowania się a podczas zajęć leży na ławce.
Jeżeli dziecko chce wyrazić swoje potrzeby czy też pragnienia sięga po smartfon, w którym wskazuje wybrane przez siebie zdjęcie.

• 2018.12.13 Smartfon jako narzędzie komunikacji_1
  • 2018.12.13 Smartfon jako narzędzie komunikacji_2