Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

Dnia 5 maja w naszej placówce hucznie uczciliśmy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych.

Podczas części oficjalnej nauczyciele naszej szkoły przedstawili prezentację dotyczącą funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Celem prezentacji było przybliżenie młodzieży z gliwickich gimnazjów specyfiki środowiska osób niepełnosprawnych intelektualnie. W tym dniu także gościliśmy u nas Panią Teresę Ziob z psem asystentem Milką oraz Panią Agnieszkę Filipkowską z psem asystentem Koką. Uczniowie Gimnazjum Nr 3 w Gliwicach przeprowadzili wywiad z zaproszonymi gośćmi. Młodzież pytała o proces przygotowywania psa asystenta, problemy jakie pojawiają się podczas wizyt z psem w miejscach publicznych. Obie Panie opowiadały o swoich pasjach, podzieliły się z nami anegdotami dotyczącymi czworonożnych przyjaciół. Spotkanie uświetnił występ chóru Gimnazjum Nr 3 z Gliwic oraz naszych przedszkolaków (PS Nr 1 w Gliwicach).

Następnie równolegle odbywały się warsztaty dla uczniów gliwckich gimnazjów oraz festyn dla naszych uczniów.

Podczas wartsztatów gimnazjaliści mogli doświadczyć wielorakich niepełnosprawności, celem było, doświadczenie niepełnosprawności, z którymi na codzień zmagają się nasi podopieczni. Wsród nowych doświadczeń sporym zainteresowaniem cieszyła się jazda wózkiem inwalidzkiem, czy korzystanie z książek napisanych alfabetem Breaile'a.

Na szkolnym podwórku dzieci zdobywały odznaki na 16 stanowiskach. Tutaj największą atrakcją okazały się 3-osobowe spodnie oraz klaun na szczudłach. Kazdla klasa, która zaliczyła wszystkie stanowiska i udokumentowała to kompletnym albumem została nagrodza.